Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Bezpieczny basen. Czy w dobie koronawirusa takie baseny w ogóle istnieją? Chlor zabija wirusy. Woda w basenach, jacuzzi, SPA i wodnych placach zabaw jest więc bezpieczna. Kluczem do pełnego bezpieczeństwa jest zachowanie dystansu.

Bezpieczny basen – czy w dobie koronawirusa to w ogóle możliwe? Otóż... jak najbardziej!

bezpieczny basen, a koronawirus

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego użytkownikom basenów pojawiła się na długo przed koronawirusem. Istnieje przecież od zawsze, tak jak od zawsze ludzie byli narażeni na kontakt z mikroorganizmami wywołującymi infekcje. Nie jest więc żadną nowością fakt, że woda w basenach rekreacyjnych i pływackich, jacuzzi, SPA i wodnych placach zabaw musi być uzdatniana przy pomocy środków dezynfekujących zabijających wszelkie wirusy (w tym SARS-CoV-2), a procesy te podlegają ścisłej kontroli. A zatem basen jest bezpieczny. W kontekście niepokojącego nas aktualnie koronawirusa istotny jest też fakt, że choć z jednej strony wirus ten wyjątkowo łatwo rozprzestrzenia się, to z drugiej – równie łatwo jest go skutecznie wyeliminować przy pomocy zwykłych środków dezynfekcyjnych np. chloru (podchlorynu sodu) stosowanego najczęściej w basenach publicznych.

BASENY SĄ BEZPIECZNE, BO KORONAWIRUS NIE PRZENOSI SIĘ W CHLOROWANEJ WODZIE

Baseny są bezpieczne. Nie ma żadnych dowodów na to, by SARS-CoV-2 mógł być przenoszony przez wodę w basenach, jacuzzi, SPA czy wodnych placach zabaw. Jak czytamy w piśmie Grzegorza Hudzika, Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego „W dobie panującej obecnie pandemii COVID-19 liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji”.

CZY CHLOR ZABIJA KORONAWIRUSA?

Odpowiedź jest jasna i prosta – TAK, zabija, a dokładniej mówiąc – dezaktywuje. Koronawirusy, w tym SARS-CoV-2, są wrażliwe na środki czystości. Skoro zwykłe mydło, przenikając przez osłonkę koronawirusa, rozpuszcza ją i w ten sposób dezaktywuje wirusa, to tym bardziej czynią to chlor, ozon czy inne środki dezynfekujące. Tak więc koronawirus, który nawet znalazłby się w wodzie, powietrzu nad basenem czy na powierzchniach wokół, natychmiast jest niszczony.

Chlor to pierwiastek chemiczny występujący w postaci gazu ponad dwukrotnie cięższego od powietrza, silny utleniacz, środek dezynfekujący i wybielacz. – Proces dezynfekcji z użyciem chloru zapewnia właśnie bezpieczeństwo użytkownikom m.in. basenów – zapewnia Agnieszka Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

„To samo dotyczy specjalnego typu niecek, jak whirlpoole, SPA, jacuzzi, w których wymagane stężenie wolnego chloru w wodzie jest wyższe niż w wodzie typowego basenu kąpielowego (0,7-1,0 mg/l), umożliwiając eliminację wirusa z wytwarzanego w nich aerozolu wodnego. Nie ma więc konieczności wprowadzania zmian w dotychczasowych zasadach uzdatniania i dezynfekcji wody na pływalniach, a jedynie staranna ich kontrola” – czytamy w zaleceniach Grzegorza Hudzika.

BEZPIECZNY BASEN – ZACHOWAJ DYSTANS

Głównym problemem związanym z ochroną przed transmisją zakażeń SARS-CoV-2 w warunkach basenowych nie jest jakość wody, ale przebywanie w obiektach, w których tak jak w pozostałej przestrzeni publicznej, istnieje ryzyko szerzenia się zakażenia drogą kropelkową. Ryzyko zakażenia jest związane przede wszystkim z jednoczesnym odwiedzaniem basenów czy aquaparków i przebywaniem w nich znacznej liczby użytkowników. Stąd tymczasowe ograniczenie liczby osób obiekcie do 50% maksymalnego obłożenia. Skoro spotykamy się już w galeriach handlowych, kinach i teatrach, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nie mogli pójść na basen. Zasady zachowania się są te same, co we wszystkich przestrzeniach publicznych, a podstawą jest stosowanie się do wytycznych i zachowywanie bezpiecznego dystansu społecznego i to nie tylko w niecce basenowej, ale także, a może nawet przede wszystkim, w jej otoczeniu, czyli w szatni, przebieralni, w strefie natrysków, toalet czy brodzika.

BEZPIECZNY BASEN – PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Na co należy zwrócić uwagę?

  • Zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz korzystającymi z pływalni i jej otoczenia tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika czy saun.
  • Obowiązuje dezynfekcja rąk przez użytkowników przy wejściu na teren obiektu. Obiekty muszą być zaś wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.
  • Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa na terenie obiektów basenowych, przy kasach i w szatni. Osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni oraz założona ponownie po powrocie z basenu.
  • Biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób przebywających w jednym czasie na ich terenie ustalana jest indywidualnie i nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia.
  • Przestrzeganie zasad higieny – obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej oraz przejście przez brodzik do płukania stóp.
  • Na basenie pływackim z jednego toru mogą korzystać maksymalnie 4 osoby jednocześnie. W przypadku małych niecek i jacuzzi, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego zaleca się do korzystania z nich pojedynczo lub z osobami wspólnie zamieszkującymi.
  • Zajęcia grupowe, jak nauka pływania czy aqua aerobik, mogą być organizowane pod warunkiem możliwości zapewnienia ćwiczącym wymaganych bezpiecznych odległości. Istotne znaczenie ma więc liczebności osób w grupach.

W saunach, często towarzyszących basenom, dodatkowym środkiem wirusobójczym jest temperatura. Najbezpieczniejsze są sauny z temperaturą powyżej 60oC, ponieważ w tej temperaturze wirusy nie są w stanie przetrwać. Niezależnie od tego, liczba osób przebywających jednocześnie w saunie nie powinna przekraczać 50% maksymalnej zajętości, przy czym nie ma konieczności noszenia w saunie maseczki.

* * * * *
DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z BASENU?

A skoro już wiadomo, że na basenach należy zachować ostrożność, ale można, a nawet warto  w nich przebywać (pływanie i zabawa w wodzie odstresowują), to przed wakacjami proponujemy rozejrzeć się za NAJLEPSZYM HOTELEM Z BASENEM

CZYTAJ TEŻ:

BEZPIECZNY HOTEL - CO TO DZISIAJ ZNACZY?

BEZPIECZNE SPA? DOBRE SPA ZAWSZE JEST BEZPIECZNE

Podobne artykuły

Przynajmniej połowa z nas to ozdrowieńcy. Zdumiewające wyniki badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w uzdrowisku Muszyna  – podaje Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
W czasie pandemii COVID-19 trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach i regularne picie wody – ocenia dr Gordan Lauc, ekspert w dziedzinie glikanów. Nasze śluzówki nie ulegają wówczas wysychaniu i stanowią mocniejszą barierę dla wirusów.
Dlaczego właśnie teraz, w czasie wciąż trwającej epidemii, najlepiej wybrać się do SPA? I czy SPA na pewno jest dla nas bezpieczne?
Kiedyś, mówiąc „bezpieczny hotel”, mieliśmy na myśli obiekt stosujący się do zasad BHP. Dzisiaj wyrażenie to nabrało nowego znaczenia. W którym hotelu poczujesz się bezpiecznie?
Od 4 maja hotele, pensjonaty i obiekty noclegowe znów mogą przyjmować gości. 18 maja dopuszczono w nich funkcjonowanie restauracji i gabinetów SPA. Sprawdź, jakie obowiązują procedury i obostrzenia?

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz