Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Day SPA, medical SPA, resort SPA, destination SPA, holistic SPA – co kryje się pod tymi dziwnie brzmiącymi nazwami? I jakie znaczenie mają one dla klientów?

Tekst: Katarzyna Sołtyk

JAKIE SPA WYBRAĆ? 

Epokę hoteli SPA w Polsce rozpoczęło otwarcie w 1997 r. hotelu dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju. Jedak za pierwsze prawdziwe hotelowe SPA specjaliści uznają to w hotelu Mrongovia w Mrągowie, otwarte w grudniu 2001 r. po gruntownym remoncie obiektu. Od tamtego czasu, z roku na rok przybywa hoteli SPA, a także spa przy istniejących obiektach hotelowych. Przy czym oferta SPA coraz częściej pojawia się już nie tylko w hotelach 5* i 4*, ale także w 3*, pensjonatach, domach wczasowych i ośrodkach wypoczynkowych. 

Dzisiaj mamy już ponad 800 najróżniejszych ośrodków SPA, wśród których około 500 naprawdę zasługuje na miano SPA, a kilkadziesiąt fachowcy z branży zaliczają do  luksusowych. SPA to modne słowo, które przyciąga klientów, dlatego dosyć często bywa nadużywane, a wiele tzw. obiektów SPA ma niewiele wspólnego z ośrodkami SPA z prawdziwego zdarzenia. SPA dzieli się ze względu na charakter świadczonych usług. Każdy z rodzajów obiektów  charakteryzuje się odmienną filozofią, która odzwierciedla się w jego architekturze, designie, zastosowanych technologiach, zabiegach czy odpowiednich liniach kosmetyków. Wszystko to stanowi pewną spójną całość. 

Jakie SPA wybrac 1DAY SPA LUB MIEJSKIE SPA

 Kategoria najłatwiejsza w identyfikacji. To ośrodki, które oferują profesjonalne usługi SPA  w trybie dziennym, bez oferty noclegowej. Można je znaleźć głównie w dużych miastach. Ich klientami są osoby zapracowane, które nie mają czasu na dłuższe wjazdy wypoczynkowe, a zależy im na dbaniu o wygląd oraz szybkim i efektywnym relaksie. 

RESORTY I HOTELE SPA 

Resorty i hotele spa z prawdziwego zdarzenia to ośrodki w obiekcie noclegowym, które oferują usługi SPA, fitness i wellness, a także prowadzą kuchnię wellness będącą dopełnieniem programu i filozofii SPA. 

DESTINATION SPA

Zapewniają zgłębienie tajników życia w stylu SPA i wellness oraz zastosowanie ich na wielu płaszczyznach. Proponują uczestnikom pełne programy pobytowe (tygodniowe lub dłuższe) zachęcające do przestawienia się na zdrowy tryb życia i obejmujące zabiegi SPA, zajęcia fitness, edukację wellness, kursy zdrowego żywienia, czasem nawet kursy gotowania oraz inne programy dostosowane do poszczególnych grup klientów, np. nastawione na odchudzanie, rzucenie palenia, detoksykację organizmu czy regenerację po porodzie.

MEDICAL SPA

Medical SPA – to takie uzdrowisko XXI wieku. Zresztą tego typu ośrodki powstają właśnie w miejscowościach uzdrowiskowych, bazujących na zdrowym klimacie, wodach mineralnych czy leczniczych borowinach. Termin medical SPA  bywa często używany  zamiennie z med-SPA, choć raczej nie słusznie. W pierwszym przypadku chodzi bowiem głównie o połączenie SPA z rehabilitacją (jak balneoterapia, fizykoterapia, kinezyterapia i krioterapia), w drugim zaś o połączenie SPA z zabiegami medycyny estetycznej czy nawet chirurgii plastycznej. Bardzo płynna jest też granica między medical SPA, a innym używanym czasem określeniem – SPA uzdrowiskowe. 
International SPA Association określa „Medical SPA” jako instytucję, której głównym zadaniem jest dostarczenie kompleksowej opieki medycznej, połączonej z ofertą z zakresu wellness i SPA, a usługi te realizowane są w jednym miejscu. Światowe trendy w branży medical SPA zakładają zapewnienie kompleksowej opieki nad gościem, łączącej komfortowy wypoczynek, relaks, leczenie dolegliwości, ale także edukację w zakresie profilaktyki zdrowotnej. W Polsce takimi ośrodkami są m.in.: Hotele Malinowe (Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju i Malinowy Dwór w Świeradwie-Zdroju), Arka Medica SPA w Kołobrzegu, Medical SPA Sanatorium Unitral w Mielnie czy Villa Park Med. & SPA w Ciechocinku.Jakie SPA wybrac 2

HOLISTIC SPA

To kolejny modny ostatnio zlepek słów. Holistyczne, czyli całościowe, kompleksowe postrzeganie człowieka oraz dbanie o jego dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. W swojej ofercie często czerpią z uduchowionych tradycji Dalekiego Wschodu, proponując całą gamę zabiegów i zajęć ukierunkowanych na dąrzenie do równowagi między ciałem, duchem i umysłem za pośrednictwem wszystkich zmysłów. Proponują jogę, medytację, muzykoterapię czy pilates. Niezwykle ważne dla tych obiektów jest lokalizacja i malownicze otoczenie. Najlepsze przykłady to Manor House Pałac Odrowążów, Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie czy Bryza Resort & SPA w Juracie. 

KLUBY SPA

Obiekty elitarne, dostępne tylko dla posiadaczy kart klubowych. Zwykle są połączone z klubami fitness lub golfowymi. Warto zaznaczyć, że wymieniony powyżej podział jest dość sztuczny, gdyż wiele obiektów oferuje więcej niż jeden rodzaj usług, a granica między nimi jest bardzo płynna, czasem trudna do uchwycenia. Niektóre z nich specjalizują się w talasoterapii, czyli leczeniu morzem – jak SPA w hotelu Mera w Sopocie, czy Lubicz w Ustce. Wtedy większość zabiegów wykonywana jest przy użyciu skarbów pochodzących z morza, czyli soli, alg, wodorostów, wody morskiej, a także kosmetyków i preparatów talasoterapeutyczny, np. marki Thalgo czy Phytomer. Inne stawiają na winoterapię, bazującą na winie i winorośli, jak Pałac Mierzęcin czy Głęboczek. Są ośrodki inspirowane wschodnimi tradycjami np.: japońskimi w Sento SPA w Młynie Klekotki, indonezyjskimi w Dolinie Charlotty czy indyjskimi w ajurwedyjskich SPA w czorsztyńskiej Kindze czy Pałacu Sulisław. Większość jednak inspiracje kończy na wystroju, oferując szeroki wachlarz zabiegów rodem z całego świata.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPA: