Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Odkąd pamiętam, moje życie związane jest z podróżami, które są swoistą ucieczką od codziennej rutyny, gonitwy i nieustannego stresu. Niedawno jednak przekonałam się, że dopiero połączenie podróży i SPA jest tym, co daje energię na wiele miesięcy.

Teskt: Katarzyna Sołtyk, redaktor naczelna Magazynu EDEN 

Odkąd pamiętam, moje życie związane jest z podróżami. Zawsze pozytywnie na mnie oddziałują. Są swoistą ucieczką od codziennej rutyny, gonitwy i nieustannego stresu, których efektem jest przemęczenie fizyczne i psychiczne. Podróże potrafią naładować akumulatory i przywrócić równowagę. Niedawno jednak przekonałam się, że dopiero połączenie podróży i SPA jest tym, co daje energię na wiele miesięcy. Jedno z drugim doskonale się uzupełnia – pobyt w spa może być dodatkową atrakcją wyjazdu albo jego głównym celem. Kąpiel w basenie termalnym to znakomite zakończenie dnia spędzonego na stoku narciarskim. A masaż stóp lub całego ciała po dniu trekkingu czy miejskiego zwiedzania sprawi, że szybko staniemy na nogi, gotowi do kolejnych podbojów. Nie mówiąc już o tym, że SPA również może być podróżą – podróżą w świat niezwykłych doznań. Nie trzeba kupować biletu lotniczego na koniec świata, żeby znaleźć się w objęciach tradycji tajskich, indyjskich, indonezyjskich czy japońskich. W SPA to Japonia, Indie, Tajlandia czy wyspa Bali przyjeżdżają do nas pod postacią egzotycznych zabiegów albo terapeutów importowanych z różnych rejonów świata.

ZDROWIE DZIĘKI WODZIE
SPA tłumaczy się jako sanus per aquam, czyli zdrowie przez wodę (lub dzięki wodzie). Wielu wywodzi tę nazwę od belgijskiego miasta Spa założonego w XIV w. i słynącego z leczniczych źródeł. W języku angielskim po raz pierwszy słowa „spa” użył w 1569 r. Timothy Bright, określając w ten sposób założone nieco wcześniej uzdrowisko Harrogate w hrabstwie North Yorkshire. Oczywiście samo leczenie wodą znane było już znacznie wcześniej. Udokumentowana historia wodnych zabiegów sięga tysiące lat wstecz. Już starożytni Egipcjanie czy Asyryjczycy stosowali wody mineralne w celach leczniczych. Rzymianie słynęli ze swego zamiłowania do kąpieli, najpierw w gorących źródłach, a potem w wywodzących się z nich publicznych łaźniach, saunach i termach, w których spędzali istotną część życia społecznego i towarzyskiego. Przykładając do nich miarę współczesną – były one takimi centrami rekreacji, mieszczącymi nawet 3 tys. osób. Oprócz term i basenów działały w nich stadiony, biblioteki, sale gier, a nawet bufety. Średniowieczna dominacja Kościoła spowodowała spadek popularności łaźni, gdyż kojarzyły się one z miejscami rozpusty, a nawet pogańskiego kultu. W tym czasie najczystszym miejscem w Europie była Hiszpania znajdująca się pod panowaniem Arabów (w islamie dbałość o higienę osobistą stanowiła bardzo ważny nakaz religijny).
Naznaczony złotem i przepychem barok nie należał do higienicznych epok, a nadmiernykontakt z wodą uważano wówczas za niegodny cywilizowanego człowieka. Szybko przyniosłoto efekty w postaci częstych chorób i epidemii. W XVIII i XIX w. nastąpił więc gwałtownypowrót schorowanych europejskich społeczeństw „do wód”. W tym czasie powstały słynne uzdrowiska, jak Bath, Karlsbad czy Baden-Baden, a w Polsce: Rabka-Zdrój, Krynica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Ciechocinek czy Nałęczów, które funkcjonują do dziś.

SPA KONTRA STRES
Dzisiejsze SPA to już nie tylko woda, lecz także przebogata rozmaitość innych zabiegów: odmładzających, wyszczuplających, regenerujących, odtruwających, relaksujących i upiększających. To także filozofia i styl życia, harmonia między ciałem, duchem a umysłem. Współczesne spa stało się synonimem luksusu i holistycznej, czyli kompleksowej troski o samopoczucie człowieka – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ciało wpływa na stan duszy i odwrotnie. Dotyk, kosmetyki, muzyka, kolory, zapachy – wszystko to odgrywa w spa istotną rolę i oddziałuje na nastrój.
W parze ze SPA najczęściej występuje tajemniczy wellness, czyli wszystko, czym ludzie się otaczają, co robią i konsumują, żeby czuć się dobrze. Pojęcie „wellness” stworzył (z dwóch angielskich słów: fitness i wellbeing – dobrobyt lub well-being – dobre samopoczucie) oraz rozpropagował amerykański lekarz dr Halbert Dunn w 1959 r. Początkowo był to dynamicznie rozwijający się ruch fitness, który sprawił, że ludzie zaczęli dbać o atrakcyjny wygląd i dobrą kondycję, stające się powoli synonimem sukcesu. Dzisiaj wellness kojarzy się ze zdrowym trybem życia (obejmującym ćwiczenia fizyczne, relaks i odpowiednią dietę) klientów najważniejsze są relaks i regeneracja, choć dla kobiet czynnik ten jest ważniejszy (50 proc.) niż dla mężczyzn (36 proc.). Panie pragną podczas zabiegów wyciszenia (21 proc.), a po nich – efektów w postaci poprawy urody (13 proc.). To drugie dla panów nie ma żadnego znaczenia, albo przynajmniej nie przyznają się do tego. Za to 22 proc. z nich uważa, że hotel SPA to doskonałe miejsce na wspólny wyjazd ze znajomymi, a 18 proc. oczekuje od obsługi porad na temat zdrowia i urody.
SPA to jeden z najskuteczniejszych, a przede wszystkim najprzyjemniejszych sposobów na ucieczkę od codziennego stresu i zgiełku. Nawet krótki, weekendowy pobyt w hotelu SPA czy dwugodzinny zabieg w day SPA są w stanie zdziałać cuda. Warto spróbować, by samemu się o tym przekonać.

 

Podobne artykuły

Francuska grupa Thermes Marins de Saint Malo od niemal 30. lat udowadnia, że jeden koncept SPA może sprawdzić się w rożnych miejscach na świecie, jak resorty we Francji, na Bali, w Japonii czy Kuwejcie. I co ważne – przy zachowaniu unikalnego, indywidualnego charakteru każdej z tych lokalizacji.
Dlaczego Terapia Sercem? Dlaczego Terapia Miłością? Dlaczego terapia w ogóle?
Zbliżająca się zima to czas, kiedy możemy po raz kolejny podziękować Finom za ich najsłynniejszy wynalazek. Mieszkańcy Finlandii znaleźli sposób na przetrwanie w kraju, w którym najniższa zanotowana temperatura to -54°C. Jaki? Saunę!
Palazzo Manfredi w Rzymie zachęca nie tylko lokalizacją (z widokiem na Koloseum), luksusem (5 gwiazdek), ale też niezwykłą dbałością o zdrowy i dobry sen gości.
Długie przesiadywanie przy komputerze mocno obciąża nasze ciało. Po całym dniu za biurkiem często odczuwamy zmęczenie, ból nóg, pleców i karku, a odpoczynek i ulgę znajdujemy najczęściej  dopiero po przyjściu do domu.
Na Węgrzech zarejestrowanych jest ponad 1300 studni termalnych i blisko 300 kąpielisk leczniczych. Wiele współczesnych sanatoriów i hoteli powstało w latach 70. ubiegłego wieku, ale zmieniły się w nowoczesne SPA o światowym standardzie. Powstały też liczne, zupełnie nowe obiekty.

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz