Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Aby pobyt w SPA był czystą przyjemnością i odbywał się bez stresu, warto poznać kilka zasad obowiązujących w świątyni zdrowia, urody i relaksu.

Tekst: Katarzyna Sołtyk

Centrum SPA to miejsce, w którym każdy powinien czuć się komfortowo, a jak wiadomo odczucia to bardzo indywidualna kwestia. Dla jednych nagość jest normalnością, dla innych – krępującym tabu. Jedni czują się we własnym ciele doskonale, inni starają się ukrywać jego niedoskonałości. SPA jest dla nich wszystkich. Warto znać podstawowe zasady postępowania, żeby czuć się swobodnie i nie przeszkadzać innym użytkownikom. Wszak spa powinno być radością dla ciała i ducha. A stres wywołany zakłopotaniem z powodu nieznajomości zasad savoir vivru nie sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Pomocą niech więc będzie nasz przewodnik po etykiecie obowiązującej w SPA.shutterstock 123045502

CO TRZEBA WIEDZIEĆ?
- Na umówione zabiegi przychodzimy punktualnie, a właściwie należy przyjść co najmniej 15-20 minut wcześniej, żeby wypełnić niezbędne kwestionariusze, udzielić informacji o swoim stanie zdrowia, zadać wszystkie nurtujące nas pytania i przygotować się do zabiegu np. biorąc prysznic. Spóźnienie spowoduje skrócenie naszego zabiegu bez możliwości otrzymania rabatu.

- Do SPA wchodzimy w szlafroku i klapkach. Goście hotelowi znajdą je w pokoju, goście z zewnątrz przebierają się w szatni (najczęściej we własne). Ręcznik dostaniemy w recepcji SPA.

- Ze SPA nie należy korzystać po obfitym posiłku, ani po alkoholu. Dotyczy to zarówno strefy mokrej, jak i zabiegowej. Warto też powstrzymać się od korzystania z perfum i ograniczyć opalanie – zwłaszcza przed pilingami. Wskazane jest natomiast picie dużej ilości wody.

- Z basenów i jacuzzi korzystamy w strojach kąpielowych, po wcześniejszym prysznicu. Na czas zabiegów dostaniem jednorazową bieliznę.

- Należy informować personel o stanie zdrowia. Niektóre zabiegi mają zdrowotne przeciwwskazania, inne są dedykowane do określonych typów schorzeń. Pamiętajmy, że SPA to strefa wyciszenia i relaksu, dlatego należy zachowywać się cicho i powstrzymać się od głośnych rozmów. Przed zabiegiem wskazany jest  relaks na leżaku lub fotelu. 

- Przestrzegamy zasad higieny: w szatni i na korytarzach poruszamy się w klapkach, w saunie siadamy, bądź kładziemy się na ręczniku, z basenów i jacuzzi korzystamy po kąpieli pod prysznicem.

- Wesoły dziecięcy śmiech nie sprzyja wyciszeniu i relaksacji. Dlatego w niektórych hotelach strefy SPA dostępne są wyłącznie dla dorosłych lub od 16-tego roku życia. Jeśli więc pragniemy wybrać się do spa z całą rodziną, trzeba starannie wybrać obiekt. Wiele z nich ma strefy dostępne dla najmłodszych, albo przynajmniej w ofercie opiekę nad dziećmi, podczas gdy rodzice zażywają zabiegów w spa.O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
- Jeśli w SPA znajduje się strefa z saunami i basenami, warto przyjść nawet godzinę wcześniej, żeby skorzystać z niej. Zabieg będzie dużo skuteczniejszy, jeśli ciało zostanie wcześniej poddane wodnej relaksacji.  

- Niektóre zabiegi wymagają całkowitego rozebrania się. Jeśli problemem jest dla nas rozebranie się przy osobie płci przeciwnej, warto podczas rezerwacji sprawdzić, czy możliwy jest wybór terapeuty i dokonać go.

- Terapeuta przez zabiegiem powinien poinformować o całym jego przebiegu. W czasie zabiegu nie prowadzi się rozmów, trzeba jednak informować o każdym dyskomforcie, jaki odczuwamy. Gdy jest nam zbyt zimno lub za ciepło. Gdy masaż jest zbyt bolesny lub drażni nas muzyka czy zapach. Klient powinien czuć się pod każdym względem komfortowo.


CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ?

- W SPA bezwzględnie nie wolno palić, często też w całym hotelu – chyba że są wyznaczone do tego strefy. 

- Korzystanie z telefonów komórkowych też przeważnie jest zabronione. SPA to miejsce wyciszenia, odstresowania i maksymalnego spokoju – najlepiej bez łączności ze światem zewnętrznym. Tylko wtedy pobyt ma jakiś sens.

- Mężczyźni nie powinni golić się później niż na dwie godziny przed planowanym zabiegiem kosmetycznym na twarz. Kobiety natomiast nie powinny wykonywać depilacji co najmniej dobę przed zabiegami kosmetycznymi i odnowy biologicznej.

fot. shutterstock
NAGO, CZY W KOSTIUMIE DO SAUNY?
Oto jest pytanie! Odpowiedź jest prosta – w saunie powinno się przebywać nago, siedząc lub leżąc na ręczniku. Kostium kąpielowy utrudnia prawidłowe oddychanie skóry, dlatego jeśli kogoś krępuje własna nagość, może okryć się ręcznikiem. Jest jedno ale... niektóre spa mają własne regulaminy, do których trzeba się stosować. Zdarza się więc, że prosi się gości, aby z saun korzystali w kostiumach – np. wtedy gdy znajdują się one przy basenach, z których korzystają dzieci. Można wtedy zdjąć kostium, ale trzeba zawinąć się ręcznikiem. Bywa też, że w określonych godzinach z sauny, a czasem nawet całej mokrej strefy spa, mogą korzystać tylko kobiety, a kiedy indziej wyłącznie mężczyźni.
Do sauny wchodzimy bez klapek i jakiejkolwiek biżuterii. Jeśli to tylko możliwe, w saunie przyjmujemy pozycje leżącą, gdyż wtedy na całe ciało oddziałuje podobna temperatura. Jednorazowo powinno się spędzać wewnątrz nie więcej niż 15 minut. Warto natomiast wejść 2 lub nawet 3 razy. Znacznie ważniejszym niż czas wskaźnikiem jest samopoczucie. Przebywanie w saunie nie powinno być męką, lecz przyjemnością. Jeśli przestajemy czuć się komfortowo, to znak, że pora wyjść. Na ostatnie 2 minuty pobytu najlepiej przyjąć pozycję siedzącą. Do podnoszenia temperatury służy polewanie rozgrzanych kamieni wodą, ale wcześniej konieczne jest uzyskanie zgody innych, przebywających w środku osób.

Podobne artykuły

Day SPA, medical SPA, resort SPA, destination SPA, holistic SPA – co kryje się pod tymi dziwnie brzmiącymi nazwami? I jakie znaczenie mają one dla klientów?
Zabieg Ägyptos łączy działanie darów natury i zaawansowanej techniki owijania ciała. Jest idealny, aby obdarzyć nas luksusowym relaksem.
Inaczej określana jako sauna sucha. Jak nazwa wskazuje jest to rodzaj sauny o stosunkowo niskim poziomie wilgotności.
Rozmowa z Andrzejem Chmielewskim, dyrektorem generalnym Nova Group – firmy, która jest liderem w branży kosmetycznej, SPA i medycyny estetycznej w Polsce.
Jeżeli spojrzymy na branżę hotelową globalnie, to dostrzeżemy, iż trend inwestycji w nowoczesne strefy SPA zyskuje na znaczeniu. Światowym kierunkiem rozwoju jest też specjalizacja hoteli SPA i docieranie do coraz bardziej zdefiniowanych grup gości o wyraźnie sprecyzowanych potrzebach.
Łatwy sposób na poprawienie nastroju? Aromaterapia. Zamknij oczy, weź głęboki wdech... Co tak pięknie pachnie? To sesja aromaterapii, którą możesz zrobić sobie w domu.

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz