Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Czakry w twoim ciele

Czakry są najważniejszymi ośrodkami energetycznymi w twoim ciele. Chcesz lepiej zrozumieć siebie? Odkryć wewnętrzne źródło swoich problemów, znaleźć harmonię między energią emocjonalną, fizyczną i duchową? Naucz się pracować z czakrami.

Zrównoważone i harmonijnie działające czakry przepędzają lęki, odblokowują kanały energetyczne, dają poczuciebezpieczeństwa, otwierają na ludzi i rozjaśniają umysł. Każda czakra ma inny początek, inną rolę, inny koniec. Łączy je jedno – żeby mogły na ciebie wpłynąć, musisz im na to pozwolić. Wpuścić do świata swoich rozterek, blokad, radości i znaków zapytania.

CZAKRY – CO TO JEST?

Słowo „czakra” oznacza w języku sanskryckim okrąg, koło, wir. Siedem najważniejszych – czakra korony, czakra trzeciego oka, czakra gardła, czakra serca, czakra słoneczna, czakra genitalna i czakra podstawy – znajduje się wewnątrz kręgosłupa, wzdłuż rdzenia kręgowego: pierwsza – u jego podstawy, ostatnia – na czubku głowy. Liczba wszystkich czakr w naszym ciele określana jest na kilkadziesiąt tysięcy.

Czakry w twoim ciele

JAK DZIAŁAJĄ CZAKRY?

Czakry działają jak odbiorniki radiowe pobierające, przetwarzające i uwalniające energię do poszczególnych części ciała i organów wewnętrznych. Są w ciągłym ruchu – przesuwają się, wirują, kręcą. Jeśli nic ich nie blokuje, są pełne swobodnie płynącej przez nie energii.
Prawidłowe funkcjonowanie czakr przekłada się bezpośrednio na nasz organizm i umysł – przeładowane lub niedoczynne przynoszą choroby, problemy, zaburzenia hormonalne, dysharmonie ciała, umysłu i ducha, a także zmiany osobowości.

CZAKRY – SIŁA DZIAŁANIA

Otwarte czakry to odblokowane myślenie, witalność, wewnętrzny spokój, jasny umysł i zdrowe ciało. Zaburzony przepływ energii to zaburzona egzystencja. W ten sposób ciało mówi do nas: zwolnij, obudź się, zmień przyzwyczajenia, zadbaj o siebie. Umysł domaga się uwagi, a dusza równowagi. Najczęstszą przyczyną blokad i dysharmonii czakr są nasze niespokojne, nieuporządkowane myśli i wewnętrzny chaos, który budują. Pozytywne myśli przyciągają pozytywne zdarzenia i tworzą mur, przez który trudno się przebić wrogom. Aby zadbać o harmonijne działanie czakr, można otaczać się kolorami określonych ośrodków (np. kiedy brakuje nam energii, pomocna będzie czerwień, jeśli potrzebujemy relaksu, wyciszenia i spokoju pomoże nam zieleń).
Na harmonię czakr wpływa też muzyka relaksacyjna, esencje zapachowe, ćwiczenia tai-chi i techniki oddechowe. Dużą rolę odgrywają wizualizacje i medytacje z kolorami odpowiadającymi poszczególnym czakrom.

7 CZAKR

1. Czakra koronyCzakra korony

Żywioł: wszystkie
Zmysł: mowa
Lokalizacja czakry: czubek głowy
Przyporządkowanie cielesne: mózg
Harmonijnie pracująca czakra: poczucie sensu własnego życia, szczęście, tolerancja
Niedoczynna czakra: zamknięcie na duchowość, sceptycyzm, ateizm
Nadczynna czakra: zbytnie zaabsorbowanie duchowością
Metody odblokowania czakry: niektóre źródła podają, że nie ma sensu medytować nad nią, ani używać technik stymulowania jej, gdyż otworzy się sama, kiedy będziemy gotowi. W odblokowaniu czakry pomaga kolor fioletowy, kamienie takie jak ametyst czy kryształ górski oraz zapachy lotosu lub drzewa kadzidłowego.

2. Czakra trzeciego okaCzakra trzeciego oka

Żywioł: wszystkie
Zmysł: wszystkie
Lokalizacja czakry: o szerokość palca powyżej nasady nosa, na środku czoła
Przyporządkowanie cielesne: przysadka mózgowa i inne gruczoły dokrewne
Harmonijnie pracująca czakra: kierowanie się wewnętrzną mądrością, ufanie własnej intuicji
Niedoczynna czakra: racjonalność, kult rozumu i nauki
Nadczynna czakra: skłonność do fantazjowania
Metody odblokowania czakry: przy medytacji pomaga kamień sodalit, zapachy mięty i jaśminu oraz mantra „Kszam”. Dobrze jest medytować nocą przy bezchmurnym niebie. Wskazane są też ćwiczenia medytacyjne takie jak jednopunktowe skupienie na miejscu pomiędzy brwiami.

3. Czakra gardłaCzakry 3

Żywioł: eter
Zmysł: mowa
Lokalizacja czakry: między gardłem a krtanią, wychodzi z kręgów szyjnych
Przyporządkowanie cielesne: obszar gardła, karku i szczęk, uszy, aparat głosu, tchawica, oskrzela, górny obszar płuc, przełyk, ramiona
Harmonijnie pracująca czakra: umiejętność komunikacji, utrzymywania relacji z ludźmi, asertywność, spontaniczność, pewność siebie
Niedoczynna czakra: trudność w odmawianiu, unikanie ludzi, bałagan myślowy
Nadczynna czakra: tendencje do zagadywania uczuć, potrzeba ciągłego mówienia
Metody odblokowania czakry: korzystnie wpływają na nią błękitne przedmioty, akwamaryn, turkus i chalcedon oraz zapach szałwii i eukaliptusa. Przy medytacji wizualizuje się tę czakrę jako błekitną kulę w okolicy gardła. Przydatna jest też mantra „Ham”.

4. Czakra serca

Czakry 4
Żywioł: powietrze
Zmysł: dotyk
Lokalizacja czakry: pośrodku klatki piersiowej, na wysokości mostka
Przyporządkowanie cielesne: serce, górna część pleców z klatką piersiową, dolna część obszaru płuc, krew, krążenie krwi, skóra
Harmonijnie pracująca czakra: radość, altruizm, otwarte serce
Niedoczynna czakra: trudność w wyrażeniu uczuć, smutek, zamknięcie w sobie, emocjonalne wycofanie
Nadczynna czakra: nadwrażliwość, pomaganie innym na siłę
Metody odblokowania czakry: Pomagają kamienie takie jak kunzyt, różowy kwarc, szmaragd, jadeit, turmalin. Pobudza ją zapach olejku różanego. Bardzo wskazana jest medytacja nad jednością z przyrodą, także kontemplacja mantry „Jam”.

5. Czakra splotu słonecznego

Czakry 5
Żywioł: ogień
Zmysł: wzrok
Lokalizacja czakry: pod mostkiem, dwa palce nad pępkiem
Przyporządkowanie cielesne: dół pleców, jama brzuszna, system trawienny, żołądek, wątroba, śledziona, woreczek żółciowy, wegetatywny system nerwowy
Harmonijnie pracująca czakra: równowaga emocjonalna, dobre relacje społeczne, zdolność wchodzenia w długotrwałe związki, odwaga, poczucie własnej wartości
Niedoczynna czakra: niskie poczucie własnej wartości, chaos uczuciowy, lęk przed zmianą, trwanie w toksycznych relacjach
Nadczynna czakra: potrzeba kontroli innych, zazdrość, huśtawka nastrojów
Metody odblokowania czakry: czakrę stymuluje otaczanie się żółtymi przedmiotami i kamieniami takimi jak bursztyn, tygrysie oko, topaz czy cytryn. Pomocne zapachy to zapach lawendy, rozmarynu lub bergamotki. Przydatne asany to śasank asana i dhanur asana.

6. Czakra sakralna

Czakra sakralna
Żywioł: woda
Zmysł: smak
Lokalizacja czakry: kość krzyżowa, podbrzusze
Przyporządkowanie cielesne: miednica, organy płciowe, nerki, pęcherz; wszystkie płyny jak krew, limfa, soki trawienne
Harmonijnie pracująca czakra: jest centrum pierwotnych emocji,energii seksualnej i sił twórczych. Umożliwia swobodne wyrażanie uczuć, akceptację własnego ciała, radość z seksu
Niedoczynna czakra: brak ochoty na seks, agresja, skłonność do popadania w gniew, nerwice, odkładanie kwestii zdrowotnych na później
Nadczynna czakra: zaabsorbowanie seksem, jedzeniem, ożywione życie towarzyskie
Metody odblokowania czakry: Pomaga zapach sandałowy oraz kamienie takie jak kameol czy kamień księżycowy oraz mantra „Wam”.

7. Czakra korzeniaCzakry 7

Żywioł: ziemia
Zmysł: węch
Lokalizacja czakry: podstawa kręgosłupa, kość ogonowa
Przyporządkowanie cielesne: kręgosłup, kośc i zęby i paznokcie, jelito grube, prostata, krew i komórki

Harmonijnie pracująca czakra: daje poczucie bezpieczeństwa, pewny grunt pod nogami, zaopatruje w energię potrzebną do twórczego myślenia i działania, dostarcza siły przebicia i wytrwałości
Niedoczynna czakra: brak energii, lęk, bezsilność, niechęć do działania, depresja, nadwrażliwość
Nadczynna czakra: trudności z koncentracją, uzależnienie od adrenaliny
Metody odblokowania czakry: Czakrę można pobudzić poprzez medytację na kolorze czerwonym. Pomagają w tym zapachy cedrowy i goździkowy, medytacja z kamieniami takimi jak: agat, czerwony jaspis, rubin, koral. Ćwiczenia hatha-jogi na tę czakrę to padm asana, joga mudra, maha mudra.

CZYTAJ TAKŻE:

Podobne artykuły

Joga cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce praktykuje ją wprawdzie mniej niż 1% społeczeństwa, ale liczba ta stale rośnie. Czym jest i co daje joga? Najpopularniejsze techniki – która z nich jest najlepsza dla ciebie?
Podejmujemy zobowiązania zmiany nawyków, rzucamy życie pełne hałasu i przepychu na rzecz… kontaktu z samym sobą. Sztuka rezygnacji nie wymaga papierka z uczelni, ale studiów nad własnym JA. Odwagi.
Z maty wskocz na hamak, zawiśnij w powietrzu, poddaj się sile grawitacji i fruwaj w asanach. Air joga gwarantuje nie tylko harmonię ciała i umysłu, ale także adrenalinę! I nadaje się dla każdego.
W trudnych i stresujących czasach częściej niż kiedykolwiek sięgamy po mudry relaksujące, uspokajające, dodające energii, leczące depresję i bezsenność. Który energetyczny układ palców zadziała najlepiej na ciebie?
Zapraszamy na Family Yoga Festival w Sulisławiu w dniach 28-29 czerwca 2019 roku. Jesteś miłośnikiem jogi, a może dopiero zaczynasz swoją przygodę na macie? Spędź niesamowite 3 dni w pięknym otoczeniu przyrody, gdzie nie tylko naładujesz się pozytywną energią na najbliższe kilka miesięcy, ale również będziesz mógł poeksperymentować z różnymi stylami jogi.
Coraz liczniejsze badania potwierdzające lecznicze działanie jogi sprawia, że coraz więcej lekarzy na Zachodzie (zarówno w Europie Zachodniej, jak i Stanach Zjednoczonych) zaleca swoim pacjentom uzupełnienie kuracji medycznych sesjami jogi. Co kryje się za tym trendem? To tylko moda, czy powrót do korzeni starożytnej praktyki?

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz